Cenovna občutljivost pri nakupu smučarskih kart: Primerjalna analiza slovenskih in tujih smučišč

Avtorji

Goran Vukovič
Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede
https://orcid.org/0000-0002-4000-3666
Andrej Raspor
Fakulteta za komercialne in poslovne vede
Niki Toroš
Fakulteta za uporabne družbene študije
https://orcid.org/0009-0001-7222-5765

Kratka vsebina

Smučanje je med Slovenci bilo od vedno priljubljeno. Vendar se v zadnjih letih srečujemo z vedno bolj zelenimi zimami, kar pa draži ceno smučarskih vozovnic. Vsled tega nas je zanimalo, ali rast cen na slovenskih smučiščih zaostaja za konkurenčnimi smučišči v Italiji in Avstriji ter kako spol, starost in dohodek vplivajo na cenovno elastičnost koristnikov smučarskih storitev. Z uporabo zgodovinske metode smo analizirali podatke o gibanju cen smučarskih vozovnic in ugotovili, da se smučarske vozovnice v Sloveniji ne dražijo nič več, kot v Italiji in Avstriji. Poleg tega smo izvedli spletno anketo s 536 udeleženci. Ugotovili smo, da so se drobnoprodajne cene od leta 2006 zvišale za 60 %. Analiza je pokazala, da se slovenski smučarji niso pripravljeni odpovedati smučanju, četudi bi se cene še dodatno povišale.

Biografije avtorja

Goran Vukovič, Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede

prof. dr. Goran Vukovič je redni profesor za marketing in kadre na Fakulteti za organizacijske vede Univerze v Mariboru. Kot  strokovnjak skozi svoje raziskovalno, projektno in svetovalno delo pokriva področja kadrov, timov, marketinga in nabavnega poslovanja.. Je avtor znanstvenih monografij, strokovnih in znanstvenih člankov, recenzent, prevajalec, urednik, vabljeni predavatelj na tujih univerzah in redni udeleženec konferenc z raziskovalnega področja doma in v tujini. Sodeluje na projektih ali vodi projekte EU kot na primer MODI, MLAB, Implementacija  modela (LACORE), Evropsko teritorialno sodelovanje s pomočjo tehnologije in znanosti ipd. Bibliografija: COBISS izpis obsega 645 enot.

Kranj, Slovenija. E-pošta: goran.vukovic@um.si

Andrej Raspor, Fakulteta za komercialne in poslovne vede

prof. dr. Andrej Raspor je Rojen 1965 v Šempetru pri Novi Gorici. Po osnovni izobrazbi strojni tehnik. Po Univerzitetnem študiju Organizacije in managementa kadrovskih in izobraževalnih sistemov na Fakulteti za organizacijske vede v Kranju, Univerze v Mariboru, je nadaljeval podiplomski študij na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani in doktoriral leta 2010. Delovne izkušnje: Ima 40 let delovnih izkušenj; več kot 20 let na vodilnih mestih, vodja splošnih poslov, direktor -razvoja kadrov;-za strateške projekte, vodja komisije za nadzor stroškov in direktor lastnega podjetja. Je podjetnik, ustanovitelj več start up-ov in je poslovni svetovalec. Raziskovalno in pedagoško delo obsega področje družboslovje - Upravne in organizacijske vede. Vodil je več bilateralnih projektov ARRS in sodeluje v INTEREG projektih. Bibliografija: COBISS izpis obsega 850 enot.

Celje, Slovenija. E-pošta: andrej.raspor@t-2.si

Niki Toroš, Fakulteta za uporabne družbene študije

Niki Toroš, rojena leta 1992 v Šempetru pri Gorici. Po zaključku dodiplomskega študija Ekonomije je nadaljevala študij na magistrskem študijskem programu Medkulturni menedžment. Trenutno zaključuje magistrski študij na Fakulteti za uporabne družbene študije. Ima delavne izkušnje na področju javne uprave, turizma, trgovine, komerciale, bančništva in financ. Trenutno je zaposlena v javni gospodarski družbi.

Nova Gorica, Slovenija. E-pošta: toross.niki@gmail.com

Prenosi

Izdano

19.03.2025

Kako citirati

(Ed.). (2025). Cenovna občutljivost pri nakupu smučarskih kart: Primerjalna analiza slovenskih in tujih smučišč. In 44th International Conference on Organizational Science Development: Human Being, Artificial Intelligence and Organization, Conference Proceedings (Vols. 44, pp. 1057-1083). Univerzitetna založba Univerze v Mariboru. https://press.um.si/index.php/ump/catalog/book/962/chapter/344