Izzivi in priložnosti nasledstva v družinskih podjetjih: Slovenski kontekst in praktične rešitve

Avtorji

Anastasiya Nikolaeva Stoyanovich
NI-BA Woods d.o.o.
Domen Deu
Dines d.o.o.
Miha Marič
Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede
https://orcid.org/0009-0001-6689-7944
Ivan Todorović
Univerza v Beogradu, Fakulteta za organizacijske vede
https://orcid.org/0000-0002-3792-582X

Kratka vsebina

Družinska podjetja so ključni del gospodarstva, vendar se soočajo s posebnimi izzivi, zlasti pri prenosu nasledstva. Raziskave kažejo, da le 30 % podjetij preživi prehod na drugo generacijo, zgolj 3 % pa na tretjo. Nasledstvo vključuje prenos lastništva in upravljanja, proces pa je zapleten zaradi vpliva družinskih odnosov, čustvenih vprašanj ter pomanjkanja pripravljenosti. V Sloveniji, kjer je večina družinskih podjetij nastala v začetku devetdesetih let, se ustanovitelji podjetij približujejo upokojitvi. Ta trenutek predstavlja kritično obdobje, saj je njihov odhod pogosto povezan z nepredvidljivimi težavami. Uspešen prenos zahteva skrbno načrtovanje, vključevanje družinskih članov in razumevanje ključnih dejavnikov, kot so družinska struktura, ambicije naslednikov ter pravna in finančna vprašanja. V prispevku predstavljamo pregled družinskega podjetništva v Sloveniji in učinkovitost prenosa nasledstva, tudi na primeru družinskega podjetja Dines, d. o. o. V diskusiji podamo rešitve za izboljšanje tega procesa v družinskih podjetjih.

Biografije avtorja

Anastasiya Nikolaeva Stoyanovich, NI-BA Woods d.o.o.

Anastasiya Nikolaeva Stoyanovich je magistrica kadrovskih in izobraževalnih sistemov, ki je svojo magistrsko nalogo posvetila raziskovanju izzivov internacionalizacije družinskih podjetij. Pri celotnem raziskovalnem procesu so ji pomagale izkušnje, pridobljene v družinskem podjetju, v katerem je tudi sama zaposlena. Do zdaj je sodelovala na več znanstvenih konferencah, ki predstavljajo odlično priložnost za izmenjavo znanja in prispevek k akademski razpravi.

Beograd, Srbija. E-pošta: stasa.stoj@gmail.com

Domen Deu, Dines d.o.o.

Domen Deu je slovenski podjetnik, povezan z družinskim podjetjem Dines, d. o. o., ustanovljenim leta 1989, ki se specializira za ogrevanje, prezračevanje in klimatizacijo. Leta 2017 je na GEA College – Fakulteti za podjetništvo zaključil diplomsko delo z naslovom "Inovativni poslovni model za rast podjetja Dines, d.o.o.", v katerem je analiziral obstoječi poslovni model podjetja in predlagal inovativne strategije za njegovo rast. V svojem delu se osredotoča na uvajanje sodobnih rešitev na področju energetske učinkovitosti in trajnostnega razvoja, s čimer prispeva k nadaljnjemu uspehu podjetja Dines, d. o. o..

Ljubljana, Slovenija. E-pošta: domen@dines.si

Miha Marič, Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede

Dr. Miha Marič je raziskovalec s področja vodenja, managementa in organizacijskih ved. Doktoriral je na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Trenutno je zaposlen kot izredni profesor na Fakulteti za organizacijske vede Univerze v Mariboru. Njegovi raziskovalni interesi so moč, vodenje, organizacijsko vedenje, kadrovski management, organizacija in management. Je avtor številnih izvirnih znanstvenih člankov, znanstvenih monografij ter poglavij v znanstvenih monografijah in strokovnih člankov ter prispevkov na znanstvenih konferencah. Je član uredniških odborov revij, bil je urednik in recenzent ter član programskih odborov več mednarodnih konferenc. Sodeluje tudi pri raziskovalnih projektih in svetovalnem delu.

Kranj, Slovenija. E-pošta: miha.maric@um.si

Ivan Todorović, Univerza v Beogradu, Fakulteta za organizacijske vede

Beograd, Srbija. E-mail: ivan.todorovic@fon.bg.ac.rs

Prenosi

Izdano

19.03.2025

Kako citirati

(Ed.). (2025). Izzivi in priložnosti nasledstva v družinskih podjetjih: Slovenski kontekst in praktične rešitve. In 44th International Conference on Organizational Science Development: Human Being, Artificial Intelligence and Organization, Conference Proceedings (Vols. 44, pp. 693-704). Univerzitetna založba Univerze v Mariboru. https://press.um.si/index.php/ump/catalog/book/962/chapter/317