Inovativni poslovni modeli in vpliv trajnostne zakonodaje na uspešno trajnostno poslovanje podjetij

Avtorji

Matic Čufar
Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta
https://orcid.org/0009-0009-6022-9943
Andreja Primec
Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta
https://orcid.org/0000-0002-5615-7299
Jernej Belak
Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta
https://orcid.org/0000-0001-9855-4973

Kratka vsebina

V zadnjih letih so EU in nacionalni organi sprejeli zakonodajo o trajnosti z namenom povečanja trajnostnega vedenja med gospodarskimi družbami, zaščite narave in varovanja ljudi. Z uveljavitvijo predpisov, kot so Direktiva o poročanju o trajnostnosti podjetij (CSRD), Uredba o razkritjih na področju trajnostnega financiranja (SFDR) in Uredba o taksonomiji, so deležniki v gospodarstvu vse bolj prisiljeni sprejemati trajnostno miselnost in jo vključevati v svoje poslovanje. Ta integracija vpliva in oblikuje korporativno upravljanje ter preoblikuje njihove poslovne modele. Pričakuje se, da se bodo z uvajanjem trajnostne zakonodaje poslovni modeli vse bolj inovativno spreminjali, da bi vključili in izvajali trajnostna načela v svoje poslovanje in upravljanje. V tem članku želimo preučiti trenutno zakonodajo na področju trajnosti in njen vpliv na poslovne modele. Raziskali bomo, kako ti zakoni oblikujejo poslovno prakso, spodbujajo trajnostni razvoj in vodijo k spremembam v korporativnih strategijah in strukturah upravljanja. V raziskavi bo uporabljena analiza vsebine za analizo poročanja izbranih gospodarskih družb. Ugotovitve raziskave kažejo, da trajnostna zakonodaja vpliva na korporativno upravljanje in spodbuja gospodarske družbe k trajnostnemu razvoju njihovih poslovnih modelov in upravljanja. Zakonodaja na področju trajnosti predstavlja enega ključnih dejavnikov, ki vplivajo na sooblikovanje korporativnega upravljanja in na razvoj inovativnih, trajnostno usmerjenih poslovnih modelov.

Biografije avtorja

Matic Čufar, Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta

Matic Čufar je doktorski študent na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru. Njegove raziskave so osredotočene na trajnost, nefinančno poročanje in trajnostno korporativno upravljanje, s posebnim poudarkom na vplivu nefinančnega poročanja na korporativno upravljanje. S svojim delom želi prispevati k razvoju tako teoretičnega kot praktičnega znanja na tem področju, s čimer pomaga izboljšati razumevanje učinkovitih praks korporativnega upravljanja, relevantne zakonodaje in njihovih vplivov na trajnost.

Maribor, Slovenija. E-pošta: matic.cufar@student.um.si

Andreja Primec, Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta

Dr. Andreja Primec je svojo poklicno pot začela v pravosodju, na Višjem sodišču v Mariboru. Po opravljenem pravosodnem izpitu se je pridružila Katedri za gospodarsko pravo Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru, kjer je kot izredna profesorica za področje prava zaposlena še danes. Področja njenega znanstvenoraziskovalnega in strokovnega dela so predvsem gospodarsko pravo, pravo Evropske unije in pravo intelektualne lastnine. Je avtorica in soavtorica številnih znanstvenih in strokovnih del, ki jih objavlja v domačih in tujih revijah ter predstavlja na znanstvenih in svetovnih konferencah doma in v tujini. Njena dela izražajo sposobnost interdisciplinarnega povezovanja in kompleksnejše obravnave aktualnih pravnih in družbenih problemov.

Maribor, Slovenija. E-pošta: andreja.primec@um.si

Jernej Belak, Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta

Dr. Jernej Belak je redni profesor na Ekonomsko-poslovni fakulteti, Univerze v Mariboru. Njegovo raziskovalno delo se osredotoča na sodobne koncepte upravljanja, strateški management ter etiko in kulturo v podjetjih. Kot avtor ali soavtor je objavil številne znanstvene članke in monografije. Aktivno sodeluje pri mednarodnih projektih ter konferencah. Na Ekonomsko-poslovni fakulteti je prof. Belak tudi predstojnik podiplomske študijske usmeritve Strateški in projektni management ter predstojnik Inštituta za upravljanje podjetij in strateški management. Na Ekonomsko-poslovni fakulteti trenutno opravlja funkcijo prodekana za mednarodno sodelovanje. Študentom je predan mentor, znan po spodbujanju inovativnosti in trajnostnega razmišljanja.

Maribor, Slovenija. E-pošta: jernej.belak@um.si

Prenosi

Izdano

09.05.2025

Kako citirati

Inovativni poslovni modeli in vpliv trajnostne zakonodaje na uspešno trajnostno poslovanje podjetij. (2025). In Usmerjanje trajnostnega razvoja podjetja (pp. 67-102). Univerzitetna založba Univerze v Mariboru. https://press.um.si/index.php/ump/catalog/book/971/chapter/368