Trajnostna globalna vrednostna veriga: Primer podjetja IKEA

Avtorji

Romana Korez Vide
Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta
https://orcid.org/0000-0003-3345-5215
Anica Hunjet
Sveučilište Sjever
https://orcid.org/0000-0002-3859-7936
Vesna Sesar
Sveučilište Sjever
https://orcid.org/0000-0002-4447-9485

Kratka vsebina

Vedno večja globalna razdrobljenost proizvodnje in porast čezmejnih transakcij poudarjata pomen sledenja in razumevanja globalnih vrednostnih verig (GVC). Obravnavanje trajnosti v GVC zahteva temeljito preučitev njihovih zapletenih sestavnih delov. Okvir vrednostne verige (VC) se lahko uporablja za prikaz in pospeševanje trajnostnih poti podjetij. Pri raziskovanju implementacije trajnosti v GVC obstaja raziskovalna vrzel, saj ni akademskega soglasja o ustreznem teoretičnem okviru. V tej študiji primera povezujemo okvir poslovnega modela in okvir vrednostne verige, da bi raziskali strateške in operativne vidike ustvarjanja vrednosti s pomočjo trajnosti v GVC. S preučevanjem dobrih praks trajnostnega poslovnega modela in GVC podjetja IKEA želimo z našo analizo zagotoviti sistematičen pristop k ugotavljanju ustvarjanja vrednosti s stroškovno učinkovitostjo in diferenciacijo v različnih dejavnostih na višji in nižji stopnji v vrednostni verigi podjetja. Ugotovili smo, da lahko ta pristop poveča poglobljenost skrbnega pregleda trajnosti GVC, kar vodi k izboljšanemu vpogledu v trajnost kot dejavniku konkurenčnih prednosti podjetja.

Biografije avtorja

Romana Korez Vide, Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta

Dr. Romana Korez Vide, je izredna profesorica za mednarodno ekonomijo in poslovanje na Ekonomsko-poslovni fakulteti UM. Pred začetkom akademske kariere je v okviru nacionalnega programa Mladi raziskovalci pridobila izkušnje v državni upravi in gospodarstvu. Njena bibliografija obsega več kot 390 objavljenih del, vključno z več kot 90 članki, prispevki na konferencah in poglavji v monografijah. Kot vodja ali sodelujoča raziskovalka je sodelovala pri več kot 20 nacionalnih in mednarodnih raziskovalnih projektih. Več let je bila sourednica mednarodne znanstvene revije, trenutno pa je članica uredniških odborov in recenzentka člankov v več mednarodnih znanstvenih revijah.

Maribor, Slovenija. E-pošta: romana.korez@um.si

Anica Hunjet, Sveučilište Sjever

Dr. Anica Hunjet, je redna profesorica in prorektorica za znanstveno in umetniško delo ter mednarodno sodelovanje na Sveučilištu Sjever na Hrvaškem. Vodi Mednarodni podiplomski doktorski študij Mednarodni ekonomski odnosi in management. Mentorirala je 150 diplomskih in magistrskih del ter pomembno prispevala k tehničnim in družboslovnim vedam. Njeno raziskovalno delo potrjuje več kot 150 objavljenih prispevkov v znanstvenih revijah ter predstavitev na mednarodnih in domačih konferencah. Ima bogate mednarodne izkušnje, ki jih je pridobila skozi programe ERASMUS+ in CEEPUS, s čimer je prispevala k poučevanju in strokovnemu usposabljanju v mednarodnem okolju.

Koprivnica, Hrvaška. E-pošta: ahunjet@unin.hr

Vesna Sesar, Sveučilište Sjever

Dr. Vesna Sesar je docentka na Katedri za logistiko in trajnostno mobilnost, na Sveučilište Sjever, Hrvaška. Magistrski naziv MBA iz managementa je pridobila na Ekonomski fakulteti Univerze v Zagrebu, doktorirala pa je iz managementa v okviru skupnega doktorskega študija FH Burgenland , Mednarodni ekonomski odnosi in management. Pred začetkom znanstvene kariere je strokovne izkušnje pridobila na področju financ kot finančna analitičarka ter na področju računovodstva kot vodja računovodstva. Objavila je več kot 50 znanstvenih člankov, sodelovala na številnih mednarodnih konferencah in delovala pri številnih znanstvenih projektih. Njeno raziskovalno delo se osredotoča na področje managementa, kontrolinga in trajnostnega razvoja.

Koprivnica, Hrvaška. E-pošta: ahunjet@unin.hr, vsesar@unin.hr

Prenosi

Izdano

24.12.2024

Kako citirati

Trajnostna globalna vrednostna veriga: Primer podjetja IKEA. (2024). In Študije primerov EPF: Razvoj, trajnost in inovacije v poslovni praksi 2024 (pp. 201-230). Univerzitetna založba Univerze v Mariboru. https://press.um.si/index.php/ump/catalog/book/952/chapter/234