Uporaba orodij ekodizajna v praksi: Študijski primer PVC oken

Avtorji

Matjaž Denac
Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta
https://orcid.org/0000-0003-2478-6960
Tinkara Ošlovnik
Univerza v Mariboru, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo
https://orcid.org/0009-0000-1165-979X

Kratka vsebina

Pri okoljskem upravljanju podjetij se menedžerji srečujejo z več izzivi, med drugim tudi z razvojem okolju primernejših proizvodov. Uporaba načel okoljskega oblikovanja oz. ekodizajna je lahko zahtevno opravilo in predstavlja velik korak k preprečevanju obremenitev okolja pri viru ter  s tem prispeva k bolj trajnostni družbi. Za ekodizajniranje proizvodov je na voljo več orodij, ki so različno zahtevna in lahko osvetlijo različne vidike načrtovanja proizvodov. Najbolj celovita orodja ekodizajniranja upoštevajo okoljske obremenitve v vsaki fazi okoljskega življenjskega cikla proizvodov. Ta študija prikazuje primer sistematičnega pristopa k vpeljavi ekodizajna v gradbenem sektorju in je namenjena vsem, ki se ukvarjajo z razvojem izdelkov ali se za ekodizajn zanimajo. Zasnovana je tako, da za razumevanje koncepta ekodizajna ni potrebno predhodno znanje o splošnih postopkih oblikovanja in s tem povezanih tržnih vidikih. Prikazana je uporaba izbranih metod ekodizajniranja proizvodov v podjetju, ki je proizvajalec PVC stavbnega pohištva. Na primeru steklenih oken s PVC okvirjem je bralec voden skozi faze ekodizajniranja proizvoda na način, ki omogoča uporabo istih orodij za okoljsko optimizacijo tudi drugih proizvodov s področja gradbeništva.

Biografije avtorja

Matjaž Denac, Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta

Dr. Matjaž Denac je izredni profesor za znanost o blagu in tehnologijah na Ekonomsko-poslovni fakulteti UM. Sodeluje v pedagoškem procesu Katedre za tehnologijo in podjetniško varstvo okolja. Ima tudi bogate izkušnje iz gospodarstva. Raziskovalno pot je pričel na področju razvoja materialov, trenutno pa preučuje aktualne probleme podjetniškega varstva okolja, zlasti okoljski management, presojo vplivov na okolje z metodo LCA, energetiko, trajnostno gradnjo in gospodarjenje z odpadki. Sodeluje kot recenzent pri več znanstvenih revijah, kot zunanji ocenjevalec mednarodnih projektov in ocenjevalec pri mednarodnih evalvacijah kakovosti raziskovalnega dela. Je predstojnik Inštituta za tehnologijo in podjetniško varstvo okolja.

Maribor, Slovenija. E-pošta: matjaz.denac@um.si

Tinkara Ošlovnik, Univerza v Mariboru, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo

Tinkara Ošlovnik je doktorska študentka kemijskega inženirstva na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo (FKKT) UM. Raziskovalno se ukvarja z s presojo okoljskih vplivov izbranih proizvodov in tehnologij z uporabo metode LCA in vključevanjem ekodizajniranja v poslovno prakso podjetij. Sodelovala je tudi pri več EU projektih, znanstvenih konferencah in pri pripravi monografskih publikacij. V sklopu doktorskega študija poglablja znanje v povezavi s trajnostnim poročanjem, kjer se osredotoča na novo metodologijo ocene okoljskega odtisa izdelka (PEF), ki jo bo uporabila na realnem primeru.

Maribor, Slovenija. E-pošta: tinkara.oslovnik@um.si

Prenosi

Izdano

24.12.2024

Kako citirati

Uporaba orodij ekodizajna v praksi: Študijski primer PVC oken. (2024). In Študije primerov EPF: Razvoj, trajnost in inovacije v poslovni praksi 2024 (pp. 9-34). Univerzitetna založba Univerze v Mariboru. https://press.um.si/index.php/ump/catalog/book/952/chapter/227